Wratislavia Cantans 2s

Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans zagości ponownie w Strzegomiu!

Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans zagości ponownie w Strzegomiu!

🔸 09 września 2021 / czwartek / godz. 19:00
Bazylika Mniejsza w Strzegomiu, pl. Jana Pawła II 10

Sublimacja brzmienia – Strzegom

🔸 Wykonawcy:
Paul Van Nevel – dyrygent
Huelgas Ensemble

🔸 Program:
Solage Fumeux fume par fumée – rondeau à 3
Cipriano de Rore Calami sonum ferentes – motet à 4
Orlando di Lasso Sibylla Delphica – motet à 4, Sibylla Phrygia – motet à 4 z cyklu Prophetiae Sybillarum
Antoine Brumel Missa „Ut re mi fa sol la”: Sanctus i Agnus Dei à 4
Luca Marenzio Solo e pensoso – madrygał à 5
Scipione Lacorcia Stravagante pensiero – madrygał à 5
Giovanni de Macque La mia doglia s’avanza – madrygał à 5
Pierre de Manchicourt Vidi speciosam – motet à 8
Giuseppe Palazzotto e Tagliavia Se parti io moro – madrygał à 5
Michelangelo Rossi Per non mi dir – madrygał à 5

Czas: 70′

🔸 Myśląc o muzyce awangardowej współczesny słuchacz skieruje raczej swoje rozważania ku dziełom kompozytorów XX-wiecznych. Tymczasem także poprzednie epoki miały swoich eksperymentatorów, a ich dokonania były niemniej radykalne od tego, co zdołano osiągnąć po kilku stuleciach. Huelgas Ensemble pod dyrekcją Paula Van Nevela zabierze słuchaczy w podróż w czasie, która jednocześnie będzie też propozycją spojrzenia na muzykę dawną z zupełnie nowej i odkrywczej perspektywy.

W programie koncertu znajdą się zarówno utwory twórców o ugruntowanej pozycji, jak i mniej znanych. Często są to postacie, o których wiemy bardzo mało i które być może już na zawsze pozostaną dla nas tajemnicze. Takim właśnie artystą jest Solage, kompozytor i prawdopodobnie także poeta, przedstawiciel ars subtilior. Ten ekstrawagancki późnośredniowieczny styl charakteryzował się wielkimi komplikacjami w zakresie harmonii, rytmu i skali głosu. Najbardziej znanym dziełem tego artysty jest trzygłosowe rondeau Fumeux fume par fumée, intrygujący utwór będący jednym z symboli tego nurtu.

Jednym z najbardziej znanych i płodnych twórców epoki renesansu był Orlando di Lasso. Bogaty dorobek kompozytorski tego autora obejmuje wiele znakomitych, a przy tym nowatorskich utworów. Wśród nich za najbardziej radykalny uchodzi cykl dwunastu motetów Prophetiae Sibyllarum, spośród których Huelgas Ensemble wykona dwa. Epoka renesansu, a także wczesnego baroku zostanie zaprezentowana w dziełach jeszcze innych twórców. Wspólnym ich mianownikiem jest zjawisko określane mianem chromatyki. Słowo chrōmatíkos oznacza po grecku barwny, a w kontekście muzyki wprowadzanie do danej skali nowych dźwięków poprzez ich obniżanie za pomocą bemoli lub podwyższanie za pomocą krzyżyków. Tak ubarwiona skala zaskakuje, wprowadza poczucie obcości, element napięcia i jednocześnie świadczy o pomysłowości kompozytora. Nie jest to jednak ekstrawagancja dla samej ekstrawagancji, ale komponent wnoszący też do tych dzieł emocje, nadal żywe i zdolne poruszać serca słuchaczy.

🔸 Cennik:
Wstęp wolny. Z uwagi na obostrzenia związane z COVID-19 pula dostępnych miejsc jest ograniczona. Wejściówki do odbioru w Strzegomskie Centrum Kultury

Zapraszamy.

X