Zespół Folklorystyczny „Olszaniacy” powstał przy Kole Gospodyń Wiejskich w 1985 r. we wsi Olszany w Gminie Strzegom (woj. Dolnośląskie). Założycielem zespołu był Pan Jan Rymar. W swoim repertuarze zespół prezentuje piosenki różnych regionów Polski oraz pieśni religijne i marynistyczne. Członkowie zespołu bardzo chętnie uczestniczą w Festiwalach Folkloru, m. in. w: Strzegomiu, Świnoujściu, Wolinie, Kamieniu Pomorskim czy Wołowie. Występowali także na Przeglądach Seniorów w Międzyzdrojach. Nierzadko na tych festiwalach otrzymywali wyróżnienia. Z innych osiągnięć warto podać również te za całokształt pracy artystycznej oraz za najpiękniejszy wygląd członkini zespołu. Zespół bierze udział w wielu imprezach okolicznościowych na terenie całego kraju, zdobywając wiele nagród i wyróżnień.

Do osiągnięć zespołu należy: I miejsce w rywalizacji zespołów w Wołowie (1997), wyróżnienie na Festiwalu Folkloru w Świnoujściu, wyróżnienie na Festiwalu Folkloru w Wolinie (1996, 1998), wyróżnienie na Festiwalu Folkloru w Kamieniu Pomorskim (1997), wyróżnienie na Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Wołowie (1997,1998), wyróżnienie Radia Szczecin (1997). Corocznie Olszaniacy biorą udział w Dolnośląskiej Liście Przebojów Radia Wrocław. W wiosennej edycji 2006 r. zajęli drugie miejsce.

Pierwszym kierownikiem zespołu była Maria Dziadura. Aktualnie kieruje nim Zofia Cholewa, która związana była z Olszaniakami od samego początku. W chwili obecnej do zespołu należą 22 osoby – najstarszy członek liczy 72 lata, a najmłodszy ma 9 lat.

Członkowie zespołu robią wszystko, aby tradycje kulturowe ich małej ojczyzny nie uległy zapomnieniu. Z optymizmem patrzą w przyszłość. Wierzą, że w dalszym ciągu będą mogli przekazywać ludziom to, co w naszej tradycji jest najpiękniejsze i najciekawsze.

X