kwiecień, 2017

5kw18:00Spektakl baletowo-chóralny narodowych zespołów tańca i pieśni KHORUMI i BATUMI z Gruzji

Szczegóły wydarzenia

Strzegomskie Centrum Kultury oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu
zapraszają na Spektakl baletowo-chóralny narodowych zespołów tańca i pieśni KHORUMI i BATUMI z Gruzji

 

Spektakl pod Honorowym patronetem Marszałka Województwa Dolnegośląska Cezarego Przybylskiego oraz Burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty.
5 kwietnia 2017 (środa)
godz. 18:00
Strzegomskie Centrum Kultury, ul. I.J. Paderewskiego 36
Bilety w cenie 10 zł
do nabycia w Strzegomskim Centrum Kultury

 

Państwowy zespół wokalny „Batumi”

 

Powstał w 2000 roku. To jeden z najlepszych i najbardziej popularnych współcześnie zespołów ludowych Gruzji. Najwięksi gruzińscy muzycy, tacy jak Jansug Kakhidze, Anzor Erkomaishvili czy Robert Gogolashvili, inspirowali się ich występami.

„Batumi” zdobył pierwszą nagrodę na V Festiwalu Ludowym w Szwecji, jak również na festiwalu Jano Kakhidze „Jesień Tibilisi”. Zespół z sukcesami brał udział w festiwalach w Turcji, Rosji, Szwecji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Łotwie, Polsce, Austrii, Grecji, Bułgarii, Azerbejdżanie, Iranie, Izraelu i Chinach.

Repertuar zespołu „Batumi” jest bogaty w gruzińskie pieśni ludowe, kościelne hymny, romanse, współczesne piosenki muzyki pop, a także muzyki klasycznej; zrekonstruował wiele dawnych, oryginalnych i zapomnianych pieśni ludowych Gruzji.

Swoją pierwszą płytę CD zespół opublikował w 2005 roku. Składa się na nią 21 gruzińskich pieśni ludowych. Muzyka zespołu jest nadawana w różnych stacjach radiowych i telewizyjnych.

 

Państwowy zespół tańca ludowego „Khorumi”

 

Powstał w 2002 roku na bazie adżarskiego państwowego ludowego zespołu śpiewu i tańca imienia M. Kukhianidze. Dyrektorem artystycznym zespołu jest wykładowca gruzińskiej choreografii Temuri Bibileishvili, odznaczony rosyjskim Orderem Honoru. Zespołem opiekują się choreografki: Tamta Kervalishvili i Tornike Dolizde oraz menedżerka Lili Varshanidze.

Od samego początku zespół zachwyca publiczność profesjonalizmem, umiejętnościami scenicznymi oraz oryginalną choreografią. Otrzymał wiele nagród na gruzińskich i międzynarodowych festiwalach, a także w Światowym Konkursie Tańców Ludowych.

W 2010 roku rząd regionu Adżarii nadał zespołowi status państwowy. Zespół regularnie bierze udział w występach organizowanych przez rząd Adżarii dla zagranicznych gości, byli to m.in. wiceprezydent USA Joe Biden, kongresman John McCain, obecny prezydent USA Donald Trump, prezydenci Ukrainy i Polski oraz prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew.

Czas

(środa) 18:00

Lokalizacja

Strzegomskie Centrum Kultury

Strzegom, ul. I.J. Paderewskiego 36

Organizator

SCKsck@sck.strzegom.pl

X