Pomysł i idea stworzenia festiwalu powstała w czasie organizacji imprez z okazji 750 – lecia nadania praw miejskich miastu Strzegom. To właśnie w 1992 roku Zespół Pieśni i Tańca „Kostrzanie” zorganizował imprezę pod nazwą „Przyjaciele Kostrzan”. Większość zespołów koncertujących wówczas w Strzegomiu to polskie zespoły folklorystyczne z którymi „Kostrzanie” poznali się na festiwalach w Pyrzycach, Świnoujściu, na Tygodniu Kultury Beskidzkiej.Już w 1993 roku impreza przekształciła swoją nazwę na Festiwal Folkloru, a w następnym na Międzynarodowy Festiwal Folkloru, kierownictwo zespołu nawiązało bowiem współpracę z Polską Sekcją Międzynarodowego Stowarzyszenia Festiwali Folklorystycznych i Sztuki Ludowej – CIOFF. To właśnie dzięki temu do Strzegomia zaczęły przyjeżdżać zespoły z różnych stron świata. Nadal jednak dominowały zespoły polskie.
Z roku na rok konwencja festiwalu się zmienia, w artystycznej stronie festiwalu bardzo pomagają nam eksperci Polskiej Sekcji CIOFF. Komisja Ekspertów dokonuje weryfikacji zespołów do udziału w festiwalu już w miesiącu kwietniu na podstawie nadesłanych przez zespoły informacji i kaset wideo. Dzięki temu poziom artystyczny wzrasta, również dlatego, iż „wyrobiona” publiczność Strzegomia się tego domaga.
Prezentowanie folkloru w takim mieście jak Strzegom jest bardzo uzasadnione, gdyż wcześniejsza organizacja przeglądów folklorystycznych w większych miastach nie bardzo się sprawdziła. Przykładem może tu być wcześniejsza impreza w Dzierżoniowie, gdzie publika była niewielka. Środowiska małych miast odznaczają się umiejętnością odbioru, bardziej zainteresowane są sztuką ludową prezentowaną w trakcie trwania festiwalu. Programy prezentowane na festiwalu przez zespoły polskie to nie tylko stylizacja tańców i pieśni ludowych, ale również prezentacje widowisk autentycznych takich jak: „Wesele łowickie”, „Zabawy młodzieży w czasie Święta Matki Boskiej Zielnej”. Publiczność naszego miasta uczyła się odbioru folkloru przez poprzednie lata, bowiem nie od początku wszystkie fakty mające miejsce na scenie były dla wszystkich zrozumiałe.
Scena strzegomska gości zespoły z różnych regionów etnograficznych polski tj. Kaszub, Łowicza, Wielkopolski, Mazowsza, Karpat, Beskidu, Górnego Śląska. Są to zespoły amatorskie pochodzące zazwyczaj z małych ośrodków miejskich i wsi. Niektórzy członkowie zespołów przejmują tańce i przyśpiewki od swoich ojców.
Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu trwa cały tydzień.
Od poniedziałku bowiem goszczą zespoły zagraniczne, które przyjeżdżają do Strzegomia z Tygodnia Kultury Beskidzkiej. We wtorek i środę koncertują one w miastach Dolnego Śląska. W czwartek rozpoczynają się koncerty festiwalowe w Strzegomiu. Odbywają się one na estradzie w Rynku – główne k9oncerty festiwalowe oraz koncert kapel ludowych na strzegomskich Plantach.
Oprócz prezentacji na scenie zespoły uczestniczą w wielu imprezach towarzyszących festiwalowi.
W niedzielę festiwalową zespoły uczestniczą w mszach ekumenicznych w strzegomskich Kościołach, a po nich wspólnie tańczą poloneza na strzegomskich Rynku, gdzie również prezentują swoje narodowe potrawy.
Bardzo ważnym faktem, który zadecydował, że festiwal organizowany jest w naszym mieście oraz podniósł swoją rangę jest nominacja Polskiej Sekcji CIOFF, dzięki której Strzegom po dwuletniej weryfikacji przez ekspertów CIOFF znalazł się w grupie festiwali folklorystycznych objętych patronatem CIOFF. Tym samym nasz festiwal umieszczony jest w Międzynarodowym Kalendarzu Imprez CIOFF. W Strzegomiu goszczą takie autorytety jak: Mirosława Bobrowska, Grażyna Dąbrowska, Janina Kalicińska, Juri Wojnarowski, Bogusław Linett, Edward Błażek, Jerzy Chmiel oraz Gerard Nowak. Przyjęcie w szeregi CIOFF zarówno festiwalu, jak i Zespołu Folklorystycznego „Kostrzanie” pozwoliła nam na zaproszenie do Strzegomia zespołów o wysokim poziomie artystycznym.