DKF – Marzec 2017

Dyskusyjny Klub Filmowy: Metropolis

 

Któż z nas nie marzył, aby wsiąść w wehikuł czasu i odbyć podróż w przeszłość. Na przykład w czasy początków kina. Z sentymentem oglądamy na starych fotografiach małe salki kinowe z terkocącym projektorem, wyświetlającym czarno-biały, niemy film na niewielkim płóciennym ekranie. Obok niego pianino, przy którym muzyk na bieżąco udźwiękawia nieme dzieło, budując u publiczności nastrój radości, grozy lub smutku w zależności od akcji wyświetlanej na ekranie.

Atmosferę tamtych lat będzie można poczuć już wkrótce w Strzegomiu. W czwartek 2 marca Strzegomskie Centrum Kultury zaprasza wszystkich sympatyków ambitnego kina na niezwykły seans filmowy. W ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego wyświetlony zostanie film „Metropolis” z 1927 roku w reżyserii Fritza Lange. Największą atrakcję projekcji będzie stanowiła oprawa muzyczna, którą na żywo wykona zespół Czerwie. Czterech muzyków udźwiękowi film nowoczesnymi brzmieniami, które podkreślą dramatyzm rozgrywającej się na srebrnym ekranie akcji. Film wart jest obejrzenia z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze to najbardziej znana i najwcześniejsza produkcja science fiction. Po drugie film daje nam możliwość porównania, jaką wizję społeczeństwa przyszłości mieli twórcy a jak ono wygląda naprawdę w 90 lat po nakręceniu obrazu.

Projekcje starych filmów kina niemego z muzyką na żywo są coraz bardziej popularne. Trudno powiedzieć, czy to seans kinowy z niecodzienną muzyczną oprawą, czy też jest to rodzaj koncertu połączonego z multimedialnym pokazem, w którym film staje się formą szczególnego teledysku. Tak czy inaczej, warto nie przegapić tego wydarzenia artystycznego. Serdecznie na nie zapraszamy nie tylko kinomanów, ale także fanów dobrej muzyki.

 

X